Zapisz się do Newslettera
i odbierz darmowy e-book

Zapisz się do Newslettera
i odbierz darmowy e-book:

"Sekrety personalizacji", czyli kompendium wiedzy o wykonywaniu nadruków

Podaj kod:
Captcha

Zapoznałem się i akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności.

Zgadzam się na otrzymywanie informacji marketingowych (Newslettera) na moje konto e-mail. W każdej chwili mogę zrezygnować z otrzymywania Newslettera tutaj


zapisz się

Nasze portale (porady, filmy)

Ergonomia w biurze i domu

p68.jpgCo roku klikaset tysięcy osób uskarża się na dolegliwości związane ze złymi warunkami pracy, głównie na pracę przy komputerze. Podstawowym problemem jest najczęściej chroniczny ból pleców, zmęczenie mięśni i oczu. Wiele z tych dolegliwości jest skutkiem złego zaprojektowania miejca pracy.

- Na szczęście istnieje rozwiązanie - zapewnia Daria Kostera, Marketing Manager, specjalista ds. PR w firmie Agawa - stworzenie sobie maksymalnie dobrej ergonomii otoczenia umożliwi efektywniejszą pracę, skrócenie czasu wykonywania codziennych czynności oraz znacznie poprawi samopoczucie oraz ogólny stan fizyczny każdego z nas.

Co jednak tworzy odpowiedni klimat otoczenia ergonomicznie odpowiedniego?
Przyjrzyjmy się naszym biurkom i sprawdźmy czy zawierają one elementy dobrze zaprojektowanego stanowiska pracy?

Zastosowanie wyrobów zapewniających optymalne warunki pracy zmniejszy zmęczenie i ból mięśni, zwiększy natomiast wydajność pracy oraz przyjemność z jej wykonywania. Na ich wykorzystaniu zyskują nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Aby stworzyć odpowiednie warunki pracy, wystarczy naprawdę niewiele, a efekty przejdą nasze najsmielsze oczekiwania.
  • Filtry do monitorów
    - wszyscy doświadczamy przykrych niespodzianek w trakcie wielogodzinnej pracy przy monitorze komputerowym. Narastające zmęczenie, łzawienie oczu i ból głowy - aby uniknąć tego typu kłopotów należy zastosować odpowiedni filtr na ekran monitora.
  • Sorter na dokumenty
    - to wygoda i porządek wśród wszystkich papierów. Wykorzystanie sortera umożliwiającego dokładanie dodatkowych jego poziomów znacznie zwiększa efektywność pracy zwłaszcza na stanowiskach, przez które przechodzi dość znaczna ilość dokumentów.
  • Podstawa pod drukarkę lub faks
    - w połączeniu z szufladą zapewni pełny komfort pracy. Umożliwia ustawienie sprzętu na odpowiedniej wysokości oraz wygospodarowanie dodatkowego miejsca na biurku, co w natłoku pracy ułatwia dobrą jej organizację.
  • Podstawy i półki pod monitor
    - odpowiednia wysokość umieszczonego ekranu monitora to eliminacja zmęczenia i w konsekwencji choroby oczu. Według zasad BHP (pkt 2.1 oraz 2.2 Kodeksu Pracy) monitor powinien znajdować się prostopadle do oczu. Takie ustawienie ekranu nie tylko korzystnie wpłynie to na wzrok, ale także na mięśnie karku, które zostaną utrzymane w odpowiedniej pozycji.
  • Podpórka na dokumenty
    - umożliwi wygodne przepisywanie tekstu. Ponadto ułatwi właściwą oraganizację biura, a co za tym idzie, sprawi, że praca stanie się wygodniejsza, a miejsce pracy nabierze profesjonalnego i nowoczesnego wyglądu.
  • Podstawka ruchoma pod telefon to z kolei więcej miejsca na biurku. Urządzenie doskonale sprawdza się w przypadku, gdy z aparatu telefonicznego korzysta więcej niż jedna osoba.
  • Szuflada pod klawiaturę
    - to zabezpieczenie sprzętu podczas innych prac. To także przestrzeń w miejscu pracy oraz wygodny kąt ustawienia klawiatury wpływający korzystnie na nasze nadgarstki oraz ramiona.
  • Pojemnik na długopisy, spinacze oraz dyspenser na taśmę
    - wszystko, co niezbędne, w zasięgu ręki. Elegancja i porządek w miejscu pracy świadczy o nas samych. Nie zaśmiecajmy naszych biurek a jednocześnie miejmy łatwy dostęp do najbardziej potrzebnych artykułów biurowych, takich jak: długopis, ołówek, taśma klejąca, pinezki, karteczki do notatek.
Więcej w czasopiśmie Papierniczy Świat nr 02/2005 (101)