Kolor i krój to nie wszystko

Ciekawy kolor, interesujący krój już nie wystarczają! Niemalże obowiązkiem stały się kolorowe nadruki i oryginalne aplikacje wykonywane na różnych powierzchniach i materiałach. Przykuwają uwagę i czynią przedmioty bardziej atrakcyjnymi. Producenci wykorzystujący nadruki stale śledzą obowiązujące trendy, by wybrać odpowiedni rodzaj, wielkość oraz kształt.

W zależności od podłoża, rodzaju papieru i dostępności danych urządzeń, nadruki możemy wykonać różnymi technikami. Począwszy od sitodruku, przez sublimacje, aż do druku termotransferowgo. Sitodruk doskonale sprawdza się przy dużych ilościach, przy pojedynczym nadruku jest zupełnie nieopłacalny. Wykorzystując technikę sublimacji czy termotransferu możemy wykonać nadruk nawet dla jednej sztuki przy relatywnie niskiej cenie.


"Papirowy nadruk"


Papiery transferowe to najpopularniejsze obecnie nośniki na rynku. Przeznaczone do druku w drukarkach laserowych i kopiarkach. Jeden z wiodących specjalistów w dziedzinie nośników transferowych - firma Forever - poleca ciekawe papiery do drukarek laserowych. Rozwiązania te umożliwiają przenoszenie nadruków na różnego rodzaju tkaniny, np.: bawełnę, poliester, len, dżins i skórę. Produkty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co z pewnością odzwierciedla kreatywność, zaangażowanie i wysoką pomysłowość ich użytkowników.


Efekty na bieli


papier transferowy Forever Five Star
Five Star idealnie sprawdza się przy aplikacjach na grubszych tkaninach


Na białe tkaniny możemy z powodzeniem zastosować papier Classic Plus Universal o maksymalnej temperaturze prania do 40 °C. Lub jeszcze trwalszy Five Star do nadruków na grubszych tkaninach (maks. temp. prania 60 °C).

papier transferowy Image Clip
Image Clip pracuje wraz z materiałem, na którym został nadrukowany


Na białe tkaniny często polecany jest papier Image Clip. Podczas wykonywania nadruku na materiał zostaje przeniesiony tylko toner, bez "podtła". Niezadrukowane miejsca pozostają czyste. Papier wykorzystywany jest do nadruku grafiki i wielokolorowych napisów. Dzięki swoim elastycznym właściwościom nadruk wykonany za pomocą Image Clipa pracuje wraz z materiałem.


Dla fanów kolorów


Papier transferowy Laser Dark natomiast przeznaczony jest do nadruku na ciem nych i kolorowych tkaninach o różnym składzie. Papier złożony jest z dwóch warstw, dlatego można go wycinać na ploterze tnącym. Za pomocą Laser Dark możemy wykonać nadruk grafiki, zdjęć i napisów wielokolorowych. Papier jest dość cienki, mniej wyczuwalny na koszulce, co zdecydowanie zwiększa komfort noszenia.


Nie tylko na materiałach


Transferować możemy także na powierzchnie twarde: porcelanę, metal, pleksę, zapalniczki, długopisy, drewno czy szkło. Papier Multi-Trans marki Forever przeznaczony jest właśnie do takich powierzchni – twarde, jasne, gładkie.

papier transferowy Subli-dark-201
Ciekawy i trwały nadruk przy użyciu papieru Subli Dark 201Sublimacja a papier transferowy


Oprócz papierów przeznaczonych do wykonywania nadruków metodą termotransferu bardzo popularna jest technika sublimacji, z zastosowaniem specjalnych tuszy sublimacyjnych przenoszonych na papierach transferowych za pomocą prasy termicznej. Ciekawe i trwałe nadruki to zasługa papieru Subli Dark 201, wykorzystywanego do zadruku na ciemnych i kolorowych tkaninach. Doskonale sprawdza się w aplikacjach na tkaninach 100% bawełnianych, jeansie i skórze. Subli Dark polecany jest szczególnie do nadruków grafiki wielokolorowej. Zdjęcia, krajobrazy - wszystko to, gdzie jest dużo mocnych, wyrazistych kolorów. Subli Dark to fotorealistyczna jakość obrazu spełniająca oczekiwania profesjonalistów. Na jasne koszulki, kubki, talerze czy puzzle stosujemy papier Subli de luxe.


Dlaczego termotransfer?


Nadruki na tkaninach wykonywane metodą termotransferową zapewniają trwały i kolorowy nadruk wysokiej jakości. Musimy jednak pamiętać, iż bez względu na rodzaj materiału czy papieru transferowego, tkaniny pierzemy na lewej stronie w temperaturze 40° i z użyciem delikatnych detergentow. Papiery Forever dostępne są w formacie A3 i A4, a ich grubość waha się w przedziale od 90 - 210 gr/m2. Są kompatybilne z powszechnie stosowanymi drukarkami laserowymi. Szczegoły na stronie wyłącznego dystrybutora papierów Forever: www.agawa.plWięcej w magazynie "T&P", nr 3/ 2012 str. 14-15